Skip to content

166 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block57.16
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionG CYPRESS 3081
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,081
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,900
26%
Improvement Value:$482,700
74%
Total Assessment$655,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,893+13.1%
2024$8,746+8.7%
2023$8,046+1.3%
2022$7,940+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$392,878
DeedBook 14161, Page 1966

Property Built

Built

Year Built: 2008