Skip to content

8 Point Pleasant LaWaretown, NJ 08758

Built 2007

Last Sale Price
$413,350
Last Sale Date
Aug 22, 2007

Property Information

Block57.16
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,068
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,800
25%
Improvement Value:$450,800
75%
Total Assessment$604,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,123+12.8%
2024$8,089+8.7%
2023$7,441+1.3%
2022$7,344+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$413,350
DeedBook 13765, Page 1745

Property Built

Built

Year Built: 2007