Skip to content

48 Point Pleasant LaWaretown, NJ 08758

Built 2008
Other Exempt

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Jun 25, 2012

Property Information

Block57.16
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionG CYPRESS 3081
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,081
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
25%
Improvement Value:$479,900
75%
Total Assessment$643,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$6,385-0.8%
2013$6,439+0.1%
2012$6,435+0.7%
2011$6,393+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 15250, Page 1432

Property Sale

Sale
$438,450
DeedBook 14098, Page 1357

Property Built

Built

Year Built: 2008