Skip to content

112 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2008

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 12, 2014

Property Information

Block57.16
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionG CYPRESS 3081
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,081
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
28%
Improvement Value:$481,700
72%
Total Assessment$666,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,057+12.5%
2024$8,939+8.7%
2023$8,223+1.3%
2022$8,115+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,081DeedBook 15886, Page 563Recorded9/5/2014

Property Sale

Sale
$417,800
DeedBook 14170, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 2008