Skip to content

128 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2007

Last Sale Price
$341,500
Last Sale Date
Aug 18, 2014

Property Information

Block57.16
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionPARKVIEW
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,196
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,900
31%
Improvement Value:$385,100
69%
Total Assessment$558,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,170+16.7%
2024$7,002+9.0%
2023$6,422+1.4%
2022$6,334+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$341,500

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 15876, Page 565Recorded8/21/2014

Property Sale

Sale
$359,900
DeedBook 13863, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 2007