Skip to content

26 Avalon WayWaretown, NJ 08758

Built 2007

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block57.17
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,700
22%
Improvement Value:$417,700
78%
Total Assessment$535,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,079+18.6%
2024$6,813+8.7%
2023$6,268+1.3%
2022$6,186+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$359,900
DeedBook 13624, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 2007