Skip to content

76 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2006

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Apr 12, 2007

Property Information

Block57.18
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,068
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
22%
Improvement Value:$427,200
78%
Total Assessment$546,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,241+10.8%
2024$7,438+8.7%
2023$6,843+1.3%
2022$6,753+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 13607, Page 1382

Property Built

Built

Year Built: 2006