Skip to content

90 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2007

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block57.18
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,068
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
22%
Improvement Value:$427,200
78%
Total Assessment$544,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,217+10.9%
2024$7,408+8.7%
2023$6,815+1.3%
2022$6,726+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft3,068DeedBook 19690, Page 1183Recorded5/23/2024

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft3,068DeedBook 18507, Page 1975Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 13508, Page 1984

Property Built

Built

Year Built: 2007