Skip to content

45 Point Pleasant LaWaretown, NJ 08758

Built 2007

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Jul 24, 2007

Property Information

Block57.19
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,600
22%
Improvement Value:$418,600
78%
Total Assessment$535,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,076+18.5%
2024$6,818+8.7%
2023$6,272+1.3%
2022$6,190+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 13732, Page 1817

Property Built

Built

Year Built: 2007