Skip to content

42 Eagleswood DrWaretown, NJ 08758

Built 2008

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block57.19
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 1915
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,915
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
26%
Improvement Value:$327,500
74%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,723+5.2%
2024$6,388+8.7%
2023$5,877+1.3%
2022$5,800+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,915DeedBook 20099, Page 416Recorded8/12/2025

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 14277, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 2008