Skip to content

48 Eagleswood DrWaretown, NJ 08758

Built 2008

Last Sale Price
$343,057
Last Sale Date
Nov 26, 2008

Property Information

Block57.19
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionCATALINA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,118
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
25%
Improvement Value:$353,800
75%
Total Assessment$471,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,116+7.6%
2024$6,611+8.7%
2023$6,082+1.3%
2022$6,002+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$343,057
DeedBook 14165, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 2008