Skip to content

39 Point Pleasant LaWaretown, NJ 08758

Built 2008

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Sep 29, 2008

Property Information

Block57.19
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 1915
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,600
26%
Improvement Value:$327,500
74%
Total Assessment$444,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,701+4.7%
2024$6,398+8.7%
2023$5,885+1.3%
2022$5,808+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 14127, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 2008