Skip to content

7 Point Pleasant LaWaretown, NJ 08758

Built 2006

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Apr 23, 2012

Property Information

Block57.20
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.09

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 1915
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,915
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,600
27%
Improvement Value:$316,100
73%
Total Assessment$434,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,560+5.5%
2024$6,219+8.7%
2023$5,721+1.3%
2022$5,646+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 15195, Page 1016

Property Sale

Sale
$343,060
DeedBook 13238, Page 1627

Property Built

Built

Year Built: 2006