Skip to content

3 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2007

Last Sale Price
$464,900
Last Sale Date
Jul 24, 2007

Property Information

Block57.22
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.09

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,100
26%
Improvement Value:$418,300
74%
Total Assessment$565,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,282+21.0%
2024$6,842+9.1%
2023$6,274+1.4%
2022$6,189+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$464,900
DeedBook 13726, Page 1417

Property Built

Built

Year Built: 2007