Skip to content

27 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2006

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 14, 2016

Property Information

Block57.22
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.09

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 1889
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,889
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,500
32%
Improvement Value:$317,100
68%
Total Assessment$464,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,011+7.8%
2024$6,504+8.7%
2023$5,984+1.3%
2022$5,905+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 16312, Page 1117Recorded2/9/2016

Property Sale

Sale
$357,225
DeedBook 13307, Page 1107

Property Built

Built

Year Built: 2006