Skip to content

8 Stone Harbor WayWaretown, NJ 08758

Built 2009

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block57.24
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.07

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,300
22%
Improvement Value:$423,300
78%
Total Assessment$542,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,188+18.3%
2024$6,920+8.7%
2023$6,366+1.3%
2022$6,283+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,673DeedBook 17199, Page 1970Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$376,953
DeedBook 14405, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 2009