Skip to content

62 Harvey Cedar WayWaretown, NJ 08758

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block57.25
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.11

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,700
29%
Improvement Value:$422,600
71%
Total Assessment$595,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,983+18.9%
2024$7,552+8.7%
2023$6,947+1.3%
2022$6,856+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$347,970
DeedBook 14948, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 2010