Skip to content

22 Sea Bright WayWaretown, NJ 08758

Built 2012

Last Sale Price
$359,850
Last Sale Date
Oct 19, 2012

Property Information

Block57.26
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionG BISCAYNE 2291
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,291
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,200
32%
Improvement Value:$390,800
68%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,427+9.5%
2024$7,695+9.0%
2023$7,059+1.4%
2022$6,963+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$359,850
DeedBook 15367, Page 1394

Property Built

Built

Year Built: 2012