Skip to content

22 Bayville WayWaretown, NJ 08758

Built 2013

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Oct 16, 2013

Property Information

Block57.26
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.11

Building Details

Building Class17
DescriptionWARWICK
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,055
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
29%
Improvement Value:$423,300
71%
Total Assessment$597,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,019+18.8%
2024$7,592+8.7%
2023$6,984+1.3%
2022$6,892+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft2,055DeedBook 15674, Page 1487Recorded10/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013