Skip to content

19 Harvey Cedar WayWaretown, NJ 08758

Built 2010

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block57.26
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.11

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 1915
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,915
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,100
26%
Improvement Value:$325,300
74%
Total Assessment$442,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,676+4.0%
2024$6,421+8.7%
2023$5,907+1.3%
2022$5,829+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 14550, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 2010