Skip to content

3 Harvey Cedar WayWaretown, NJ 08758

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block57.26
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.11

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,068
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,700
24%
Improvement Value:$458,200
76%
Total Assessment$605,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,143+13.6%
2024$8,049+8.7%
2023$7,405+1.3%
2022$7,308+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 14494, Page 1966

Property Built

Built

Year Built: 2009