Skip to content

92 Bayville WayWaretown, NJ 08758

Built 2011

Last Sale Price
$387,400
Last Sale Date
Oct 28, 2011

Property Information

Block57.28
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,100
29%
Improvement Value:$428,500
71%
Total Assessment$600,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,063+19.9%
2024$7,561+8.7%
2023$6,956+1.3%
2022$6,865+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$387,400
DeedBook 15041, Page 1636

Property Built

Built

Year Built: 2011