Skip to content

3 Sea Bright WayWaretown, NJ 08758

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block57.28
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionG AVENELL 2298
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,298
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,100
30%
Improvement Value:$378,900
70%
Total Assessment$543,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,194+11.0%
2024$7,382+8.7%
2023$6,791+1.3%
2022$6,702+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,220
DeedBook 12649, Page 1417

Property Built

Built

Year Built: 2005