Skip to content

25 Sea Bright WayWaretown, NJ 08758

Built 2012

Last Sale Price
$329,850
Last Sale Date
Mar 18, 2013

Property Information

Block57.28
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
27%
Improvement Value:$430,500
73%
Total Assessment$593,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,951+19.7%
2024$7,480+8.7%
2023$6,881+1.3%
2022$6,791+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$329,850
DeedBook 15480, Page 1658

Property Built

Built

Year Built: 2012