Skip to content

32 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2010

Property Information

Block57.28
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,692
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
37%
Improvement Value:$302,000
63%
Total Assessment$475,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,180+14.1%
2024$6,291+8.7%
2023$5,787+1.3%
2022$5,711+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 14049, Page 1235

Property Sale

Sale
$288,850
DeedBook 12292, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 2004