Skip to content

118 Bayville WayWaretown, NJ 08758

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block57.29
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionG BISCAYNE 2291
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,291
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
30%
Improvement Value:$388,700
70%
Total Assessment$552,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,331+7.9%
2024$7,722+8.7%
2023$7,103+1.3%
2022$7,010+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft2,291DeedBook 16131, Page 1504Recorded7/13/2015

Property Sale

Sale
$379,950

From:

To:

DeedBook 15698, Page 676Recorded12/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013