Skip to content

34 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block57.29
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionG AVENELL 2286
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,286
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,700
32%
Improvement Value:$374,300
68%
Total Assessment$549,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,284+8.8%
2024$7,617+8.7%
2023$7,007+1.3%
2022$6,915+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$354,500
DeedBook 12193, Page 1593

Property Built

Built

Year Built: 2004