Skip to content

36 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block57.29
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionG HERITAGE 3260
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,260
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
26%
Improvement Value:$507,300
74%
Total Assessment$681,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,278+12.4%
2024$9,143+8.7%
2023$8,411+1.3%
2022$8,301+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$695,000
Sq Ft3,260DeedBook 20022, Page 648Recorded5/27/2025

Property Sale

Sale
$435,082
DeedBook 12076, Page 1588

Property Built

Built

Year Built: 2004