Skip to content

48 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2008

Property Information

Block57.29
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionCATALINA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,130
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
33%
Improvement Value:$359,600
67%
Total Assessment$533,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,799+5.2%
2024$7,411+9.0%
2023$6,798+1.4%
2022$6,705+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$362,624
DeedBook 12247, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 2004