Skip to content

50 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$409,875
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block57.29
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionG CYPRESS 3055
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,055
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
27%
Improvement Value:$468,000
73%
Total Assessment$641,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,680+12.3%
2024$8,621+8.7%
2023$7,930+1.3%
2022$7,827+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$409,875
DeedBook 12202, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 2004