Skip to content

66 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block57.29
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionG BISCAYNE 2475
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,475
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,900
27%
Improvement Value:$405,400
73%
Total Assessment$558,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,425+8.0%
2024$7,798+8.7%
2023$7,174+1.3%
2022$7,080+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14404, Page 1276

Property Sale

Sale
$505,460
DeedBook 12249, Page 1208

Property Built

Built

Year Built: 2004