Skip to content

68 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block57.29
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionG CYPRESS 2441
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,441
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
28%
Improvement Value:$423,200
72%
Total Assessment$586,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,844+21.7%
2024$7,269+8.7%
2023$6,687+1.3%
2022$6,599+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$381,200
DeedBook 11965, Page 1391

Property Built

Built

Year Built: 2004