Skip to content

78 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$467,713
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block57.29
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionG HERITAGE 3316
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,316
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
24%
Improvement Value:$515,800
76%
Total Assessment$678,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,242+8.6%
2024$9,434+8.7%
2023$8,678+1.3%
2022$8,565+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$467,713
DeedBook 12403, Page 1941

Property Built

Built

Year Built: 2004