Skip to content

115 Morey Place RoadWaretown, NJ 08758

Built 2012

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block57
Lot13.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
DescriptionDOGWOOD
Dwellings1
ZoningEC
Sq Footage3,044
Acreage2.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,700
21%
Improvement Value:$551,300
79%
Total Assessment$698,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,533+12.3%
2024$9,378+14.7%
2023$8,178+1.3%
2022$8,071+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$367,000
DeedBook 15561, Page 1023

Property Built

Built

Year Built: 2012