Skip to content

139 Morey Place RoadWaretown, NJ 08758

Built 1988

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block57
Lot15.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningEC
Sq Footage3,662
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
21%
Improvement Value:$613,100
79%
Total Assessment$778,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,742+15.2%
2024$10,191+8.7%
2023$9,375+1.3%
2022$9,252+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft3,662DeedBook 19259, Page 1232Recorded12/23/2022

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5298, Page 478

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5040, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1988