Skip to content

31 Bay ParkwayWaretown, NJ 08758

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block63
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningECWD
Sq Footage2,234
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,900
32%
Improvement Value:$341,100
68%
Total Assessment$499,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690-8.0%
2024$8,358+8.7%
2023$7,689+1.3%
2022$7,588+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$499,000
Sq Ft2,234DeedBook 19454, Page 837Recorded8/9/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$360,000
Sq Ft2,234DeedBook 19357, Page 1481Recorded4/20/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5695, Page 522