Skip to content

19 Bay ParkwayWaretown, NJ 08758

Built 2006

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 25, 2017

Property Information

Block63
Lot3.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningECWD
Sq Footage3,189
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,300
37%
Improvement Value:$501,500
63%
Total Assessment$797,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,039-1.7%
2024$12,245+8.7%
2023$11,264+1.3%
2022$11,117+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft3,189DeedBook 16888, Page 218Recorded9/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 2006