Skip to content

23 Bay ParkwayWaretown, NJ 08758

Built 1945

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block63
Lot3.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningECWD
Sq Footage984
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,900
47%
Improvement Value:$145,800
53%
Total Assessment$273,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,130+19.3%
2024$3,461+8.7%
2023$3,184+1.3%
2022$3,142+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 17309, Page 937Recorded11/23/2018

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5715, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1945