Skip to content

22 Bay ParkwayWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2006

Property Information

Block65
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage960
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,800
47%
Improvement Value:$123,800
53%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,525+8.5%
2024$3,248+8.7%
2023$2,988+1.3%
2022$2,948+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4847, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1986