Skip to content

11 Dock AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1958

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 22, 2012

Property Information

Block67.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage2,782
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
37%
Improvement Value:$410,200
63%
Total Assessment$651,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,827+3.4%
2024$9,501+8.7%
2023$8,740+1.3%
2022$8,626+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 15251, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1958