Skip to content

21 Poplar StreetWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Dec 2, 2003

Property Information

Block74
Lot8.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage948
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
40%
Improvement Value:$154,000
60%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,628+17.3%
2024$3,093+9.5%
2023$2,825+1.4%
2022$2,785+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 11805, Page 294

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4942, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1954