Skip to content

20 Poplar StreetWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 5, 2023

Property Information

Block75
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage480
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
62%
Improvement Value:$73,400
38%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,918+19.5%
2024$2,441+8.7%
2023$2,246+1.3%
2022$2,217+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft480DeedBook 19365, Page 392Recorded5/1/2023

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 11102, Page 273

Property Sale

Sale
$27,700
DeedBook 5462, Page 705

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 4921, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1954