Skip to content

14 Chestnut StreetWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 24, 2021

Property Information

Block77
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,096
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
39%
Improvement Value:$164,700
61%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,067+10.9%
2024$3,668+8.7%
2023$3,374+1.3%
2022$3,330+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,096DeedBook 18498, Page 869Recorded5/25/2021

Property Sale

Sale
$190,900

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 16732, Page 1469Recorded5/10/2017

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 16315, Page 812Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 13358, Page 1153

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10266, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1954