Skip to content

46 Poplar StreetWaretown, NJ 08758

Built 1956

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block80
Lot5.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,540
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
35%
Improvement Value:$213,600
65%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,996+11.9%
2024$4,465+15.7%
2023$3,857+1.4%
2022$3,804+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,540DeedBook 18528, Page 449Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5425, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1956