Skip to content

49 Poplar StreetWaretown, NJ 08758

Built 1988

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block81
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,320
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,200
32%
Improvement Value:$237,300
68%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,244+28.2%
2024$4,091+8.7%
2023$3,763+1.3%
2022$3,714+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 11654, Page 470

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5253, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1988