Skip to content

35 Poplar StreetWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block81
Lot4.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,056
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
39%
Improvement Value:$167,700
61%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,180+22.4%
2024$3,415+8.7%
2023$3,141+1.3%
2022$3,100+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
Sq Ft1,056DeedBook 18687, Page 841Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 12662, Page 1614

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 11764, Page 1431

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4831, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1990