Skip to content

73 Dock AvenueWaretown, NJ 08758

Built 2010

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 24, 2001

Property Information

Block84
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description3SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage3,360
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,400
35%
Improvement Value:$445,100
65%
Total Assessment$680,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,269-5.2%
2024$10,837+8.7%
2023$9,969+1.3%
2022$9,838+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 10362, Page 577