Skip to content

67 Dock AvenueWaretown, NJ 08758

Built 2016

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 28, 2020

Property Information

Block84
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17.5
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,364
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,200
33%
Improvement Value:$471,600
67%
Total Assessment$708,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+0.6%
2024$10,628+24.0%
2023$8,572+9.5%
2022$7,829+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,364DeedBook 17777, Page 448Recorded2/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5182, Page 523