Skip to content

62 Dock AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block86
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,539
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,700
29%
Improvement Value:$298,100
71%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,335+19.0%
2024$5,322+17.5%
2023$4,530+1.3%
2022$4,471+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,539DeedBook 18704, Page 46Recorded10/1/2021

Property Sale

SaleMulti
$217,500

From:

To:

Sq Ft1,539DeedBook 15710, Page 102Recorded12/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1990