Skip to content

79 Bay ParkwayWaretown, NJ 08758

Built 1960

Last Sale Price
$89,500
Last Sale Date
Oct 19, 2001

Property Information

Block87
Lot40.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage852
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,900
48%
Improvement Value:$112,500
52%
Total Assessment$218,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,296+19.1%
2024$2,767+8.7%
2023$2,545+1.3%
2022$2,512+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 10589, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1960